Czy beton musi być szary?
23 września, 2014Beton kojarzy się większości ludzi z mało widowiskowym kolorem. Szary jest dominujący w tym wydaniu materiału, który ma bogata historię i dwa wejścia technologiczne na przestrzeni wieków.
Czy słowo architektoniczny pasuje do betonu?
Beton architektoniczny to materiał precyzyjny, który może odwzorować nawet skomplikowane formy. Kostka brukowa, płyty ścienne, lub elementy konstrukcyjne mogą być zaprojektowane w niezwykle zawiłych kształtach.
Specjaliści z Malbud twierdzą, że inaczej nazywany jest betonem licowym, dzięki dodatkowym wymaganiom technicznym zawartym w normach budowlanych, pozwala wykonywać detale o niezwykłej gładkości. Wymagania dotyczące warstwy wierzchniej mogą dotyczyć:
– barwy,
– tekstury
– kształtu, a także innych parametrów definiowanych na życzenie składającego zamówienie.
Jak wykonać fotografię na betonie?
Technologia o nazwie fotobeton jest niezwykłym osiągnięciem nauki łączącym kilka technologii w jednym miejscu, których synergia sprawia, że efekt jest oszałamiający.
Czy podobałaby się wam kostka brukowa z fotografią przyrody? Tak, trzeba to zobaczyć.
Formatując gładź betonową za pomocą techniki graficznej operującej światłocieniem można uzyskać na gładkiej powierzchni zaskakujący efekt graficzny. Nie jest to łatwa technika zdobienia płaszczyzn betonowych, jednak opcja wydaje się na tyle atrakcyjna, że pojawia się coraz częściej w projektach wielu architektów na całym świecie.
Czy to już kres możliwości betonu?
Zdecydowanie, nie! Kolejna technologia wprawia w osłupienie. Beton fotokatalityczny jest jak technologia wyczarowana przez ducha zamieszkującego starą lampę. Kostka brukowa z cząsteczkami fotokatalizatora wprawi w osłupienie każdego przechodnia. Fotokatalizator to cząstki materii chemicznej, która pod wpływem absorpcji promieniowania słonecznego nawiązuje reakcję chemiczną. Reakcja wyzwala sztuczną luminescencję, dającą efekt poświaty w formie zaplanowanej struktury na powierzchni 2D.
Sprawdzonym fotokatalizatorem jest dwutlenek tytanu pod postacią polimorficznej odmianą anatazu. Luminofor dodaje się do gotowego cementu, co zapewnia równomierne rozłożenie go w masie betonu.