Czym powinien się wyróżniać dobry psychiatra i jak nim zostać?
23 sierpnia, 2018Żyjemy w bardzo niepewnych czasach. Kryzysy związane z zagrożeniem epidemicznym oraz wojną za naszymi wschodnimi granicami wywołują poczucie strachu przed przyszłością. Galopująca inflacja, niejasna sytuacja energetyczna, to wszystko sprawia, że ludzie popadają coraz częściej w marazm, a stany depresyjne potrafią skutecznie utrudniać życie. Czasami jedyną osobą, która potrafi pomóc w takich wypadkach jest profesjonalista – psychiatra.
Czym zajmuje się psychiatra?
Jak sama nazwa wskazuje psychiatra jest lekarzem, który dba o zdrowie psychiczne człowieka. Ludzie szukają pomocy psychiatrycznej z wielu powodów. Problemy mogą być nagłe, takie jak atak paniki, przerażające halucynacje, myśli samobójcze lub słyszenie „głosów”. Mogą być także bardziej długoterminowe, takie jak uczucie smutku, beznadziejności lub niepokoju, które wydają się nigdy nie ustępować, a przez to rzutują bezpośrednio na jakość codziennego życia człowieka, które wydawać się może wówczas zniekształcone lub wymykające się spod kontroli. Psychiatrzy mogą wtedy zlecić lub wykonać pełen zakres medycznych badań laboratoryjnych i psychologicznych, które w połączeniu z rozmowami z pacjentami dają obraz stanu fizycznego i psychicznego pacjenta.
Jakie podstawowe umiejętności powinien mieć taki specjalista?
Przede wszystkim dzięki przebytej edukacji i bieżącemu szkoleniu klinicznemu, wspartemu doświadczeniem zawodowym, psychiatra powinien potrafić zrozumieć złożony związek pomiędzy chorobami emocjonalnymi i innymi schorzeniami oraz powiązana z genetyką i historią rodziny. Na tej podstawie dokonuje oceny danych medycznych i psychologicznych, stawia diagnozy oraz opracowuje indywidualne plany leczenia (farmakologicznego i interaktywnego). Kluczowe cechy, którymi powinien się wyróżniać ten specjalista to zdolność komunikacji z pacjentem, wysoki poziom empatii oraz znajomość nowoczesnych form terapii.
Jakie dodatkowe szkolenia przechodzą psychiatrzy?
Czasami psychiatra po ukończeniu 6 lat studiów medycznych i stażu specjalistycznego (kolejne 5 lat) decyduje się na dalsze rozwijanie swoich umiejętności w interesującym go kierunku. W Polsce istnieje możliwość przejścia dodatkowych szkoleń, w wyniku których zyskuje się certyfikaty i otwiera się droga do prowadzenia praktyki w kilku kluczowych kierunkach:
• psychiatria dziecięca i młodzieżowa
• psychiatria geriatryczna
• psychiatria sądowa (prawna)
• psychiatria uzależnień
• medycyna psychosomatyczna (umysł i ciało)
• medycyna snu