Kim jest psycholog i komu oferuje swoje usługi?

Kim jest psycholog i komu oferuje swoje usługi?

23 września, 2021 Wyłączono przez major

Kim jest psycholog? Kto może liczyć na jego wsparcie? Co wchodzi w zakres usług psychologa? To pytania, które pojawiają się bardzo często w wyszukiwarce internetowej. Chciałbyś poznać na nie odpowiedzi? Nasz tekst Ci ich dostarczy, więc zachęcamy do krótkiej lektury!

Psycholog – o kim mowa?

Psycholog to osoba, która posiada odpowiednie kwalifikacje do udzielania świadczeń psychologicznych polegających na diagnozie psychologicznej, opiniowaniu, orzekaniu, czy na udzielaniu pomocy psychologicznej. Aby psycholog mógł pracować w zawodzie, musi zatem ukończyć studia magisterskie z zakresu psychologii (trwają one zwykle pięć lat). Ukończenie dodatkowej specjalizacji, która obejmuje praktyki na oddziale psychiatrycznym i podjęcie kolejnych etapów kształcenie daje uprawnienia psychologa klinicznego.

Co wchodzi w zakres usług psychologa?

Zakres usług psychologa jest bardzo szeroki, a to, co dokładnie będzie w stanie nam zaoferować, zależy od naszych potrzeb. Czasami może to być porada psychologiczna dotycząca nas lub członków naszej rodziny, a innym razem psycholog może stawiać diagnozę psychologiczną. W jego szerokim zakresie usług znajdziemy też prowadzenie psychoterapii grupowej oraz indywidualnej.

Na pewno nie zostawi nam z problemami natury psychologicznej, jak i tymi, które mają związek z naszym codzienny życiem. Problemy z dziećmi, śmierć ukochanej osoby, czy problemy małżeńskie to tylko kilka sytuacji, w których psycholog może zapewnić nam swoje wsparcie. Również przy problemach w szkole, czy w pracy możemy liczyć na fachowe wsparcie. To samo dotyczy  zaburzeń lękowych, bezsenności, nagłego spadku samopoczucia, czy życia w ciągłym stresie.

Oczywiście to nie wszystko, ponieważ zakres usług profesjonalnego psychologa jest o wiele szerszy i wystarczy poświęcić nieco więcej czasu na jego dokładne sprawdzenie, by zauważyć, że mamy do czynienia z fachowcem, który jest w stanie zapewnić wsparcie także przy wielu innych problemach z zakresu psychologii.

Komu psycholog oferuje swoje usługi?

Bazując na tym, co udało nam się już ustalić, możemy dojść do wniosku, że psycholog jest osobą, która pozostaje do dyspozycji każdego, kto zmaga się z problemami natury psychologicznej. Jednak to nie wszystko, ponieważ na jego wsparcie mogą liczyć też osoby, które poszukują diagnozy dla siebie lub bliskich, czy porady psychologicznej.

Nie ma w tym przypadku znaczenia ani płeć, ani wiek, ponieważ psycholog współpracuje z bardzo zróżnicowanymi pacjentami. Aby się o tym przekonać, wystarczy postawić na najlepszego fachowca z branży.