Jakie rodzaje hospitalizacji oferują kliniki psychiatryczne?
23 kwietnia, 2019W dzisiejszych czasach psychiatria stale się rozwija i zyskuje na popularności. Mimo to wielu osobom klinika psychiatryczna kojarzy się negatywnie, a nawet wzbudza strach. Jest to z pewnością spowodowane stereotypowym myśleniem oraz rozpowszechnianiem nieprawidłowych informacji na temat tych placówek w mediach. Na szczęście rzeczywistość jest zupełnie inna i placówki psychiatryczne nie są przerażające. Wyróżnia się hospitalizację w trybie planowanym oraz nagłym.
Jak obecnie wygląda psychiatria w oczach społeczeństwa?
W dzisiejszych czasach na popularności zyskuje promowanie dbania o swoją psychikę. Oznacza to, że coraz większym powodzeniem cieszą się psychiatrzy, psycholodzy oraz psychoterapeuci. Pacjenci mogą leczyć się w otwartych warunkach, czyli w przychodniach publicznych oraz prywatnych. Inną formą próby powrotu do zdrowia są oddziały zamknięte.
Czym jest planowana hospitalizacja psychiatryczna?
Przyjęcia pacjentów na planowane wizyty w klinikach psychiatrycznych odbywają się na podstawie skierowania, które zazwyczaj wydaje psychiatra. Przyczyny przyjmowania na hospitalizację psychiatryczną mogą być bardzo różne. Może to być, na przykład: potrzeba postawienia dokładniejszej diagnozy lub konieczność dokonania znacznej modyfikacji dotychczasowego leczenia. W klinikach psychiatrycznych znajdują się również osoby, które uczęszczają na terapię elektrowstrząsową.
Czym jest nagła hospitalizacja psychiatryczna?
Kliniki psychiatryczne zajmują się również nagłymi hospitalizacjami psychiatrycznymi. Dzieje się tak w przypadku nagłego pogorszenia stanu psychicznego pacjenta w celu ochrony jego zdrowia lub nawet życia. Przyczynami, które mogą doprowadzić do takiej hospitalizacji są:
– nagłe zaostrzenie się schizofrenii lub nasilenie objawów związanych z tą chorobą,
– nagłe zaostrzenie się choroby afektywnej dwubiegunowej,
– wystąpienie zaburzeń odżywiania, w których osoba całkowicie przestaje jeść oraz pić,
– wystąpienie zaburzeń depresyjnych, które objawiają się zamiarami podjęcia próby samobójczej lub jej podjęciem.