Jak sprawnie przebrnąć przez mocowanie listew przypodłogowych?

Jak sprawnie przebrnąć przez mocowanie listew przypodłogowych?

23 września, 2013 Wyłączono przez major

Czeka Cię mocowanie listew przypodłogowych? Zastanawiasz się, jak sprawnie przebrnąć przez to zadanie? Liczysz na wskazówki, które ułatwią Ci prace montażowe? Możliwe, że znajdziesz je w naszym tekście, więc zachęcamy do zapoznania się z jego treścią!

Po co montuje się listwy przypodłogowe?

Na montaż listw przypodłogowych decyduje się większość właścicieli domów oraz mieszkań i nie ma co się dziwić, ponieważ podnoszą walory estetyczne danego wnętrza. To właśnie poprzez montaż tego typu rozwiązań jesteśmy w stanie zamaskować wszelkiego typu szczeliny występujące między ścianą a podłogą. Dodatkowo to właśnie mocowanie listew przypodłogowych sprawia, że możemy ukryć różnego typu kable, czy przewody.

Nie sposób też pominąć tego, że takie wykończenie podłogi sprawia, że możemy ochronić tynk w dolnych partiach ścian przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz przed brudem. Dlatego w wielu przypadkach montaż listew przypodłogowych to najlepszy sposób na zachowanie naszych wnętrz w nienagannym stanie.

Jakie są sposoby montażu listew przypodłogowych?

Montaż listew przypodłogowych możliwy jest na wiele różnych sposobów. Jednym z najpopularniejszych okazuje się klejenie, ponieważ nie potrzeba zbyt wielu umiejętności, czy sprzętu. Co więcej, do dyspozycji mamy tak wiele klejów, że każdy z nas jest w stanie znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Montaż listew przypodłogowych możliwy jest również za pomocą wkrętów.

Oczywiście będzie to bardziej czasochłonne zadanie, które wymaga też wykorzystania dodatkowych narzędzi. Aby wykonać mocowanie listew przypodłogowych za pomocą wkrętów, najpierw trzeba wywiercić otwory w ścianie oraz w listwach, więc przyda nam się wiertarka. Poza tym pamiętamy, że wkręty sprawdzają się głównie przy listwach drewnianych. Ciekawą alternatywą dla wkrętów mogą okazać się klipsy lub klamry montażowe, ponieważ montuje się je do kołków umieszczonych w ścianie, a później mocuje w nich listwy.

Nie ma tutaj konieczności robienia otworów w listwach, więc odchodzi nam trochę pracy. Na tym jednak nie kończą się nasze możliwości, ponieważ równie dobrze możemy wykorzystać profile montażowe. Ten sposób montażu polega na przymocowaniu do ściany specjalnych profili, a później nakłada się na nie listwy.

Na który sposób montażu listew przypodłogowych się zdecydować?

Jeśli liczymy na naprawdę sprawny montaż listew przypodłogowych, to możemy pomyśleć o wykorzystaniu kleju, zwłaszcza że sprawdzają się przy większości dostępnych rozwiązań. Co więcej, kleje są nam też oferowane w szerokim wyborze i można je nabyć nawet bez wychodzenia z domu, więc warto pomyśleć o ich wykorzystaniu.