Dlaczego potrzebny mi jest adwokat?

Dlaczego potrzebny mi jest adwokat?

23 czerwca, 2011 Wyłączono przez major

Większość zwyczajnych ludzi, nie ma potrzeby korzystania z pomocy prawnej. Czasami taka potrzeba nie pojawia się u nich przez całe życie. Dlatego, na co dzień, nawet nie zastanawiamy się nad zakresem kompetencji prawników. Ale warto pamiętać, że przypadki chodzą po ludziach i chociażby na wszelki wypadek, warto zapoznać się z listą zadań, jakie może dla nas wykonać adwokat. A jest ona dość szeroka i zawiera: sporządzanie umów zgodnych z ustawą zasadniczą, udzielanie szczerych porad prawnych, praca nad dokumentami prawnymi czy też oczywiście reprezentowanie klienta w sądzie czy przed urzędami.

Na jakie cechy adwokata zwrócić uwagę?

Podjęcie współpracy z prawnikiem zazwyczaj wymaga sporego zaufania, gdyż bardzo często dotyczy spraw delikatnych. Trzeba wybrać do tego zadania odpowiednią osobę. Jakie cechy ma  adwokat?
Otóż:
– jest dobrze wykształcony;
– jest punktualny, szanuje klienta i jego czas;
– jest dyskretny;
– jest zainteresowany sprawą i z zaangażowaniem szuka rozwiązań, by móc rozwiązywać problemy na korzyść klienta;
– jest polecany – nic nie świadczy tak dobrze, jak dobra opinia zadowolonego klienta;
– jest się z nim łatwo dogadać.
Najlepiej, by wybrana na pełnomocnika osoba spełniała wszystkie te cechy, bo tylko to zagwarantuje sukces w sądzie.

Czy warto korzystać z pełnomocnika z urzędu?

Wszelkie usługi prawnicze są zazwyczaj dość drogie. Wynika to z tego, że płaci się nie tyle za czas realnie poświęcony sprawie, ale też za wiele godzin poświęconych na samą naukę. Jest to absolutnie zrozumiałe. Zrozumiałym jest też, że nie każdego będzie stać na to, by pozwolić sobie na zatrudnienie prawnika. Dla takich osób istnieje odpowiednia instytucja: adwokat z urzędu. Chociaż wokół tego zawodu krążą negatywne opinie, są one całkowicie nieuzasadnione – taka osoba dysponuje takimi samymi możliwościami i wiedzą, jak prawnik, którego opłacałoby się prywatnie. Więc gdy ma się możliwość skorzystania z państwowej opcji – warto to zrobić bez żadnych obaw.